Владимир Висоцки
За многобройните поклонници на Владимир Висоцки днешният ден е специален. Защото 25 януари е рождената дата на легендарния поет, музикант и актьор.
Владимир Семьонович Висоцки е руски поет, певец, театрален и филмов актьор и писател. Той е един от най-известните бардове в Съветския съюз. Написал е около 700 песни и стихотворения, изиграл е 30 филмови роли, изнасял е концерти по цяла Русия и на много места по света (включително и в България).
Въпреки че съветското правителство го признава като актьор, неговите песни остават официално непризнати.
Много от тях засягат забранени по това време в СССР теми.
След женитбата си за Марина Влади (и за двамата това е трети брак) има възможност да напуска родната си страна и да пътува най-вече до Франция и САЩ. От втория си брак с Людмила Абрамова има двама сина - Аркади (роден 1962) и Никита (роден 1964).
Той бе необикновен актьор. Според мнозина изпълнението му на Хамлет е всепризнато от съвременниците му за едно от най-запомнящите се в историята на Шекспировата трагедия.
Снимайки се в най-различни филми, той не ги е подбирал особено - дори е предпочитал да играе отрицателни персонажи. Но несъмнено ще остане в спомените на хиляди киномани с прекрасното си превъплъщение в ролята на следователя Жеглов от телевизионния сериал "Мястото на срещата не се променя" (1979, реж. Ст. Говорухин).
Снимайки се в най-различни филми, той не ги е подбирал особено - дори е предпочитал да играе отрицателни персонажи. Но несъмнено ще остане в спомените на хиляди киномани с прекрасното си превъплъщение в ролята на следователя Жеглов от телевизионния сериал "Мястото на срещата не се променя" (1979, реж. Ст. Говорухин).
В последните си години Володя все по-често се обръща към темата за смъртта. Той се отнасял философски към прискърбната тематика. Не можел да се справи със зависимостта си от алкохола, със самоубийствения си темперамент, с чувствителността си и с непоносимостта си към посредствеността.
Официалната версия за смъртта на Висоцки е сърдечен удар. Висоцки умира, когато в Москва се провеждат бойкотираните летни олимпийски игри. Съветската преса не съобщава за неговата смърт с изключение на вестник "Вечерна Москва", и то три дни по-късно.
Въпреки това новината достига до всички краища на Русия и до чужбина. Западните станции, като "Гласът на Америка", свирят негови песни, а пред театър "Таганка", където е работил, се стича огромна тълпа от хора.Независимо от информационното затъмнение, наложено от официалните власти, стотици хиляди развълнувани хора започнали да прииждат в Москва, за да се простят с любимия си бард.
Въпреки официалните спънки, Владимир Висоцки е изпратен като национален герой.
Невиждано множество от скърбящи мъже и жени участвало в неофициалната церемония по прощаването, което снимали само чуждестранни телевизионни компании.
В деня на погребението му хора има дори по покривите на съседните сгради.Според полуофициални данни 40 хил. души са изпратили Владимир Висоцки в последния му пътСбогуването с Висоцки е отбелязано в книгата на рекордите Гинес като най-мащабното в света.
На погребението му един от отговорните работници на ЦК на комсомола удивено попитал: „Защо се е събрал толкова много народ?!” Един знаменит телевизионер от онова време му отговорил: „Разбирате ли каква е работата? Тези хора слушат Висоцки, а не вас, извинете ме”.
След смъртта му други руски бардове като Булат Окуджава и Юри Визбор пишат песни за него. Марина Влади написва книга за него. Има и астероид, който е кръстен на Владимир Висоцки. През 1986 година посмъртно му бива дадено званието заслужил артист, а през 1987 година излизат игрален и документален филм за него.
Паметникът във Вършец е издигнат през 2007 г. и е първият у нас и вторият в Европа извън Русия.
По-рано паметник на поета е издигнат само в Полша
Паметникът на световно известния бард се намира в централната градска част на курорта в началото на парка “Слънчевата градина”,
който се разхождат всички почиващи.
Той е открит от сина на поета Никита Висоцки.
Той е открит от сина на поета Никита Висоцки.
Автор на паметника е скулпторът Георги Чапкънов.
"...Я люблю-и значит я живу..."
http://www.youtube.com/watch?v=UWervfsipP4
Каквото и да напишем за Висоцки - все ще е недостатъчно!
2 коментара:
НЕПОВТОРИМ, НЕЗАБРАВИМ, НЕУМИРАЩ - АКТУАЛЕН И ОЩЕ ВЕКОВЕ НАПРЕД ВЪВ ВРЕМЕТО !!!
Цани, благодаря ти за паметта към Висоцкий! Един от хората, които ще помня със сърцето!
Публикуване на коментар